Historie

O historii znovuobjevení Reiki již bylo mnoho napsáno, o tomto se zde nebudu rozepisovat, ale doporučuji Vám alespoň nahlédnout do knih Waltera Lübecka: Reiki – Cesta srdce a Základní kniha o Reiki. Ostatní energie tu existují, co existuje svět, jen se průběžně mění jejich struktury atd. O historii dalších metod, které používám, najdete, když budete hledat v různých zdrojích, infirmací spoustu. Např. kořeny Hlubinné abreaktivní psychoterpaie prý dle Ing. Andreje Dragomireckého sahají až do starého Egypta, Kineziologie je metoda poměrně mladá, její základy polozil v roce 1964 americký chiropraktik Dr. George Goodheart a knih o této metodě je také vydáno mnoho. Dornova metoda má velmi zajímavou historii. Můžete se o ní dočíst na internetových stránkách MgA. Zuzany Prouzové-Lehrmann, u které jsem tuto metodu studovala, a která ji z Německa přivezla do Čech a i ona sama o ní vydala knihy, např.: Dornova metoda… I TY MŮŽEŠ. RUŠ – Rychlá a Účinná změna Skutečnosti, je metoda možná nejmladší ze všech, které zde zmiňuji, ale jednoduchá a velmi účinná atd..

Já bych se však chtěla více rozepsat o Vincenzu Priessnitzovi, z jehož rodu pocházím.

Vincenz Priessnitz se narodil 4.10.1799 jako šesté dítě chalupníka Jana Františka a Marie Terezie Evy Priessnitzových, v malé osadě Gräfenberg, vzdálené dvaapůl kilometru od města Jeseník. Jeho školou se stala příroda. Jednou, když tajně pozoroval, jak si zraněný srnec vyléčil poraněnou nožičku koupelemi v lesní studánce, uvědomil si podivuhodné účinky vody. V 16ti letech spadl Vincenz pod plně naložený koňský povoz a kola mu přejela hrudník. Tamní ranhojič prohlásil zranění za smrtelná, v lepším případě že se stane doživotním mrzákem. Do roka se Vincenz vyléčil pomocí vody. Zpráva o tomto ,,zázraku" se rozšířila a na Gräfenberg začali přicházet první pacienti. Priessnitz napravoval vykloubené ruce a nohy, zlomeniny, revmatismus, dnu, chronickou zácpu, nemoci jater a žaludku. V r. 1822 dal přestavět svůj rodný dům na prostornější dům s prostorami určenými k léčení. Tento dům se stal prvním vodoléčebným ústavem na světě. Lékaři však proti jeho způsobu léčení rozpoutali hysterickou kampaň. Jeho těžkou situaci pomohla rozuzlit württemberská vláda, která požádala panovnický dvůr ve Vídni a zřídila ve své zemi dle Priessnitzova vzoru léčebný ústav. Na základě toho bylo v r. 1838 Priessnitzovi vydáno povolení k definitivnímu provozu lázní. Na Gräfenbergu se léčilo přes 1500 pacientů a přijížděli lékaři z celé Evropy studovat Priessnitzovy léčebné metody. Kromě studených obkladů, mokrých zábalů a omývání postižených míst, uplatňoval při svém léčení i další, do té doby nepoužívané metody, k nimž patřila zejména potná kůra a po ní ponoření do kádě se studenou vodou. Léčebné procedury doplňovala i pracovní terapie spojená s tělesnou námahou, pravidelná životospráva a dostatek spánku. Vincenz Priessnitz pracoval s velkým zápalem, často i uprostřed noci. I když se snažil nedávat to na sobě znát, práce jej značně vyčerpávala a v.r. 1851 se dostavily zdravotní potíže, kterým 28.11.1851 podlehl. Vincenz Priessnitz byl člověk, podle jehož vzoru vyrostly desítky vodoléčebných ústavů po celé Evropě. Po jeho smrti se stal na přání vdovy Žofie jeho důstojným pokračovatelem Dr. Josef Schindler. V r. 1853 převzal lázně a stál v jejich čele 38 let. Nyní jsou tyto lázně státní.

Zjednodušený rodokmen:

Jan František Priessnitz *12.3.1712 
Ignáz Priessnitz
*19.6.1765 
Jan František Priessnitz *27.12.1753
Ignáz Priessnitz
*23.8.1795
Vincenz Priessnitz *4.10.1799
Vincenz Priessnitz
*3.8.1840
(dalšími potomky slavného léčitele byly dcery, a tudíž jeho potomci nenesou již jméno Priessnitz). 
Edmund Priessnitz
*25.11.1873
Edmund Priessnitz
*5.2.1904
Edmund Priessnitz
*19.10.1935
Marcela Priessnitzová
*4.3.1962


priessnitz

Vincenz Priessnitz

priessnitz3

Zraněný srneček, léčící se ve studánce





























priessnitz1

Obrázek z léčení

priessnitz2

Obrázek z léčení



























vincenz-priessnitz-edmund-priessnitz-lukas-priessnitz

Vincenz Priessnitz, Edmund Priessnitz, Lukášek Priessnitz :-)































































Máte-li zájem dozvědět se více o životě Vincenze Priessnitze, doporučuji Vám přečíst si knihu Miloše Kočky: „Prameny živé vody“.

Napsal Marcela Hanušová Priessnitzová, tisk, přečteno 79014x

Hotely, penziony a další ubytování v České republice